Przewodnik dla programisty – książka “Zawód: Programista” Macieja Aniserowicza

Od dawna krążą legendy, historie na temat świata IT. Z jednej z nich możemy dowiedzieć się, że to kraina mlekiem i miodem płynącą, z innej, że to miejsce dla wyrzutków społeczeństwa. Jak jest naprawdę? Maciej Aniserowicz w swojej książce “Zawód: Programista” zdradza jak wygląda kariera programisty, co może czekać na świeżo upieczonych programistów w świecie IT oraz pokazuje jak wykorzystać w pełni możliwości, które daje nam ten zawód. Autor kieruję swoją książkę do każdego programisty, który chce rozwijać się w tym zawodzie, który stawia już pierwsze kroki, a nawet do tego z wieloletnim doświadczeniem. Najwięcej wiedzy z tej książki, wyciągną Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę jako programista.

zawodprogramista

Pierwsze kroki

Ileż to razy spotykałem się na forach czy grupach dla programistów z pytaniami, o to jaki język programowania czy framework uczyć się na początku, co programista powinien umieć. Autor odpowiada na wszystkie nurtujące pytania młodych adeptów programowania. Porusza wiele tematów krążących wokół programowania, dementuje plotki. Bardzo ważnym materiałem do przerobienie dla programistów, którzy zaczynają starać się o pracę w zawodzie jest rozdział “Pierwsza praca”. Autor podpowiada jak przygotować swoje CV, tak by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy oraz jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by to dobre wrażenie potrzymać. Z wielu rad, które autor zamieścił w tym rozdziale, sam korzystałem podczas starania się o pierwszą pracę. Są naprawdę pomocne i z pewnością ułatwią Ci znalezienie pierwszej pracy.

Kolejne kroki

Autor radzi jak pokierować swoją karierą, wskazuje drogę, daje wskazówki. Książka porusza tematy, które na pewno nie znajdziesz w publikacjach uczących programowania, a są one niezmiernie ważne. Autor podpowiada jak rozwijać się i wykorzystywać benefity, które daje praca programisty i nie mowa tu o karcie MultiSport :). Praca programisty to nie tylko klepanie kodu przez 8 godzin, profesja ta pozwala na rozwój w wielu kierunkach. Doświadczenia, które zdobyliśmy podczas pracy jako programista możemy wykorzystać pracując w innych częściach świata IT. To ważne, że wybierając tą ścieżkę nie jesteśmy skazani na kodowanie do śmierci. Możemy zmieniać swoje profesje, oczywiście jeśli wcześniej zadbamy o to by mieć taką możliwość.

 

Najbardziej spodobały mi się tematy dotyczące pracy zdalnej oraz freelancingu. Dostałam wiele cennych wskazówek, co robić by móc spokojnie programować sobie w domowym zaciszu. Tak jak lubię najbardziej! 🙂 Komu najbardziej polecam tą książkę? Każdemu kto nie śledził wcześniej treści publikowanych przez Maciej Aniserowicza, a w szczególności osobą, które dopiero zaczynają myśleć o pracy w zawodzie programisty. Jeśli znałeś wcześniej treści, które publikuję Aniserowicz, pewnie wiele opinii zawartych w książce, będziesz już znał. Jeśli spotykasz się z tym autorem po raz pierwszy, książka pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu, dostaniesz wiedzę w skompresowanej formie, którą czyta się szybko i przyjemnie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s