Co trzeba umieć żeby dostać pracę jako programista

Aktualnie rynek jest zalany programistami, którzy dopiero zaczynają swoje komercyjne zmagania w branży. Jeśli chcesz dostać pracę musisz się dobrze przygotować. Jeśli chciałbyś dostać pracę jako programista na przykład w najbliższe wakacje to dobrze, że tu jesteś! Jest jeszcze dużo czasu, żeby się dobrze przygotować. Kiedy zaczniesz faktycznie szukać pracy, może okazać się już za późno, aby dostosować się do wymagań pracodawcy.

pexels-photo-289737

Zbadaj rynek

Wejdź na jakikolwiek serwis z ofertami pracy i sprawdź kto w twojej okolicy właśnie rekrutuje, zapoznaj się z ogłoszeniem. Sprawdź co wymagają od kandydata i w jakim stopniu. Oczywiście, wiadomo jest, że ty jako programmer wannabe nie będziesz miał doświadczenia i wiedzy taką jak ma programista senior. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości to od razu dowiesz się, czy w Twojej okolicy są firmy, które korzystają z technologii, których się uczysz, warto też sprawdzić w jakiejś wyszukiwarce firm inne firmy działające w Twojej okolicy, może któraś z nich będzie Ci odpowiadać, nie przejmuj się jeśli nie mają teraz otwartej rekrutacji. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to ze znalezieniem firmy, która pracuje w Twojej ulubionej technologii nie powinno być problemu.

Pytaj co wymagają

Jeśli znalazłeś firmę, w której chciałbyś pracować, napisz do nich! Powiedz im, że chciałbyś np. pracować w wakację w ich firmie. Zapytaj czy będzie taka możliwość. Dopytaj jakich technologii używają i co powinieneś umieć, aby mogli Cię zatrudnić. Efekt WOW na twarzach pracodawcy murowany, a Ty dowiedz się czy jest szansa, że znajdzie się tam dla Ciebie miejsce, a co ważniejsze dowiesz się co będzie wymagał od Ciebie pracodawca. Będziesz mógł się dobrze przygotować.

Jak wykorzystać tą wiedzę

Wiesz już, co musisz umieć, teraz wypadałoby się tego nauczyć. Powinieneś udokumentować swoją naukę. Jak najlepiej to zrobić? Nic nie potwierdza bardziej Twojej wiedzy niż projekt na GitHubie. Ucząc się jakiejś technologii, załóż repozytorium na GitHubie i umieszczaj tam postępy swojej nauki. Fajnie byłoby, abyś stworzył jakiś większy projekt z wykorzystaniem wymaganych przez pracodawcę technologii, abyś nauczył się pracować z nimi. Kolejnym plusem będzie jeśli cały proces nauki opiszesz na blogu. Opisz swój proces myślowy, dlaczego użyłeś danego rozwiązania. Dzięki temu przestaniesz być zwykłym klepaczem kodu, stajesz się programistą, który potrafi rozwiązywać problemy i zarządzać projektem.

CV

W sieci znajdziesz wiele poradników, które pokazują jak napisać dobre CV. Ja od siebie chciałbym dodać, żeby nie bać się wrzucić tam projekty, które robiłeś ucząc się wymaganych przez pracodawcę technologii, podlinkuj repozytorium na GitHubie. Umieść w CV link do Twojego bloga, pokaż że nie jesteś przeciętny.

 

Wykorzystaj dobrze czas i bądź przygotowany. W oczach pracodawcy zawsze bądź człowiekiem, który chce się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, i faktycznie to rób :). Jeśli pomyślisz o odpowiednim przygotowaniu wcześniej i weźmiesz się do ciężkiej pracy, Twoje szansą na dostanie pracy mocno wzrastają. Trzeba działać, bo samo nic nie przychodzi. Powodzenia!

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s