Dzisiejszy post jest wynikiem połączenia moich codziennych obowiązków wraz z blogowaniem. Przygotowywałem lekcje z Systemów Operacyjnych na temat paczek w linuxie i oto efekt.
Linux jest wyposażony w system zarządzania pakietami. Dzięki niemu możemy instalować, aktualizować, konfigurować i usuwać pakiety oprogramowania.
Co to są paczki?
Paczki to zestawy danych, które mają za zadanie spełnienie jakiejś funkcjonalności. Program składa się z wielu paczek tworzących jedną całość. Część z nich może pochodzić z zewnętrznych źródeł, przez co programista piszący dany program nie musi pisać jeszcze raz czegoś, co już wcześniej zostało napisane.
Advanced Packaging Tool
Polecenie to występuje w dwóch formach apt-get lub apt (Linux domyśla się, że chodzi nam o get). Po apt mamy kilka komend, z których możemy skorzystać.
update - Pobierz nowe listy pakietów upgrade - Wykonaj aktualizację install - Zainstaluj nowe pakiety remove - Usuń pakiety source - Pobierz archiwa źródłowe build-dep - Skonfiguruj zależności na czas budowania dla pakietów źródłowych dist-upgrade - Aktualizacja dystrybucji dselect-upgrade - Instaluj według wyborów dselect clean - Usuń pobrane pliki archiwów autoclean - Usuń stare pobrane pliki archiwów check - Sprawdź, czy wszystkie zależności są spełnione apt-cache search szukana fraza - przeszukuje bazę pakietów
Przykłady
Kilka przykładów użycia apt. Spróbuj sam!
apt update - aktualizacja repozytorium pakietów apt upgrade - aktualizacja pakietów zainstalowanych w systemie apt dist-upgrade - aktualizacja systemu apt install vim - instalowanie pakietu vim apt remove vim - usuwanie pakietu vim apt remove --purge vim - usuwanie pakietu vim wraz z wszystkimi plikami config apt moo - wynik tej komendy sprawdź sam
Dzięki apt kiedy pobieramy dany program wszystkie zależne paczki są pobierane automatycznie. Dawniej wszystko trzeba było instalować osobno.
Jak zmienić środowisko graficzne w Ubuntu?
Kiedy zmieniamy system na Ubuntu i nie możemy się przyzwyczaić do nowego wyglądu zawsze możemy go zmienić. Istnieje wiele różnych środowisk graficznych dla każdego coś fajnego! List takich środowisk nie trudno znaleźć w internecie.
Na przykładzie środowiska kde-plasma pokażę Ci jak zainstalować takie środowisko.
sudo apt install plasma-desktop - pobieramy odpowiednią paczkę
Konsola zapyta nas o hasło do roota i czy chcemy zainstalować zestaw 335MB paczek zgadzamy się i czekamy kiedy proces się zakończy. Teraz wylogowujemy się i w ramce, w której logujemy się do konta klikamy w ikonkę w prawym górnym rogu. Wybieramy z list odpowiednie środowisko i logujemy się. Gotowe! Jeśli chcesz powrócić z powrotem do domyślnego środowiska wystarczy, że wybierzesz z listy środowisko unity.