Technik Informatyk – idealny dla programisty?

Kilka dni temu w mojej szkole były dni otwarte. Byłem prezenterem na jednym ze stanowisk informatyków i z racji czasu takiego, że gimnazjaliści piszą właśnie swoje egzaminy, naszły mnie rozważania związane z wyborem szkoły dla gimnazjalisty-programisty.

woman-notebook-working-girl

Liceum czy Technikum

To wojna podobna do AMD vs Intel tylko na mniejszą skalę. Osobiście wybrałem technikum. Po pierwsze trwa dłużej i wszystko jest rozsądniej (z tym stwierdzeniem bym uważał, bo polski system edukacji jest jaki jest) rozłożone. Porusza się wiele kwestii informatyki, nie tylko programowanie. Oczywiście pozwala coś liznąć, by faktycznie to umieć trzeba jednak samemu przyłożyć się do nauki. Szkoła da Ci możliwość spojrzenia na rzeczy, na które albo nie zwróciłeś wcześniej uwagi, albo w ogóle Cię ominęły. Ogólna wiedza zawsze się przyda. W liceum bywa różnie. Rozmawiałem z moim nauczycielem, który chodził do liceum, stwierdził, że żałował na studiach swojego wyboru, bo było mu o wiele ciężej. Technikum niby daje Ci kwalifikacje zawodowe, dzięki którym możesz iść od razu do pracy, ale prawdę mówiąc jeśli nie udowodnisz, że coś umiesz to nikt Cię nie przyjmie. Idąc tą drogą ucząc się w liceum, na własną rękę możesz wypracować to co pozwoli Ci ubiegać się o pierwszą pracę jako programista.

Szok

Kiedy składałem podanie, przekraczałem mury szkoły przez pierwsze dni nauki myślałem, że w najlepszej szkole w okolicy znajdą się osoby, które są tam z powołania. Jakie było moje zaskoczenie kiedy nawet połowa nie widziała nigdy edytora z linijkami choćby HTML. W sumie w mojej klasie jest kilka osób (na trzydziestu paru), którzy mają jakieś większe pojęcie o komputerze prócz podstaw. Taki rozwój sytuacji sprawia, że Ci z większą wiedzą na wejściu muszą czekać na tych, którzy dopiero się uczą, albo “próbują”. Przez co, w moim odczuciu, marnuję dużo czasu, ale trzeba się z tym pogodzić i poplotkować z tymi, którzy też czekają, na coś czego jeszcze nie wiedzą.

Wybór szkoły/ścieżki zawodowej to tylko jeden z wielu trudnych wyborów w naszym życiu. Wybór odpowiedniej ścieżki życiowej to ważna rzecz, bo jak to mawiał Steve Jobs “The journey is the reward”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s