Zakochać się w Linuksie!

Jeśli jeszcze nie korzystałeś z Linuxa, zacznij to robić TERAZ. W tym poście chciałbym Ci przedstawić kilka rad jak nie zgubić się w Linuxie po przesiadce z Windowsa. Tak byś mógł zakochać się w nim i TY.

tux-002

Wybór dystrybucji

Użytkownik, który zdecyduje się na zmianę systemu na Linuxa, stawiany jest przed trudnym zadaniem. Wybór dystrybucji, jest ich mnóstwo, każda z nich różni się od siebie. Mają jednak cechę w każdym z nich bije to samo serce – jądro napisane przez Linusa Torvalds w języku C. Swoją drogą jeśli Ci się nudzi możesz przeglądnąć pliki źródłowe na Github: https://github.com/torvalds/linux :).

Ja polecam Ci Ubuntu, a oto dlaczego:

  • jest najpopularniejszą dystrybucją
  • jest prosty w obsłudzę
  • cechuję go wysoka stabilność
  • społeczność, która pomoże Ci z każdym napotkanym problemem
  • ciągle aktualizowany i wspierany system

Ubuntu możesz pobrać na oficjalnej stronie: https://www.ubuntu.com polecam Ci wersję LTS (skrót od Long Term Support), ponieważ jest to najstabilniejsza wersja systemu.

Pierwsze kroki

Zainstalowałeś już świeżutką kopie systemu na swój komputer. Czas się zabawić!

Na początku dobrze wiedzieć, że klawisz Windows jest nazwany w Linuxie “Super”, bo jest super. Po jego wciśnięciu wyświetli się search interface, możesz tu znaleźć wszystkie pliki i aplikacje, które masz na dysku. Przytrzymując klawisz Super wyświetli Ci się lista skrótów klawiszowych dostępnych w systemie. Dzięki nim będziesz sprawniej poruszał się po systemie.

Wiele ciekawych i niezbędnych programów możesz znaleźć w Centrum oprogramowania Ubuntu. Uporządkowane są one w odpowiednie kategorię, więc na pewno znajdziesz to czego szukasz. Wiele programów można, a czasami nawet trzeba instalować przez konsolę, odpowiednie komendy znajdziesz na stronie danego oprogramowania.

Terminal

Nastał czas na to co misie lubią najbardziej! Najlepszy, wspaniały, niezastąpiony (mógłbym tak chwilę) Terminal. Na początku perspektywa korzystania z systemu za pomocą komend tekstowych może być przerażająca, ale z czasem człowiek zaczyna to lubić i nie widzi bez tego świata.

Screenshot from 2017-03-30 21-32-24

Chciałbym przedstawić kilka podstawowych komend. Po uruchomieniu Terminala znajdujemy się w katalogu domowym co możemy sprawdzić wpisując pwd, wyświetli nam się aktualne położenie. Do sprawdzenia zawartości tego katalogu użyj komend ls wyświetli nam ona listę podkatalogów i plików. Załóżmy, że chcesz dostać się do katalogu Dokumenty. Wpisujesz komendę cd Dokumenty i już jesteś w wybranym katalogu. Za pomocą klawisza Tab możesz uzupełniać nazwy komend i plików czy folderów, tak żebyś nie musiał wpisywać wszystkiego z palca. Aby powrócić do poprzedniego katalogu wystarczy musisz wpisać komendę cd .. .

 
Wystarczy na dziś. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na poznanie i zaaklimatyzowanie się w nowym systemie jest praktyka. Z czasem wszystkiego się nauczysz. Planuje także stworzyć artykuł z bardziej zaawansowanymi rzeczami, bo tutaj opisałem fundamentalne rzeczy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s