Sekrety genialnych projektów – D. Kadavy – Design dla Hakerów

Ważnym aspektem każdej aplikacji jest wygląd, sposób w jaki się prezentuje. Dobre pod względem graficznym projekty przyciągają użytkowników. Artyści poświęcają lata by dojść do wprawy w tworzeniu dobrego UI. Nam, programistą wystarczy książka Davida Kadavy: Design <dla> Hakerów, by tworzyć piękne projekty.

DFH

Kilka słów o autorze

David Kadavy zanim rozpoczął swoją karierę pisarza, pracował jako product designer w Dolinie Krzemowej. Omawiana przeze mnie książka była w top 20 najlepiej sprzedających się książek w Amazon, co powinno Cię przekonać do tego, że jest to pozycja obowiązkowa.

Treść

Autor podzielił książkę na 4 części:

  1. Zrozumieć design – przedstawia czym jest design i jakie są jego funkcje, na przykładach pokazuje, które marki stały się rozpoznawalne przez ich genialne pod względem graficznym logo; mówi w jaki sposób użytkownik odbiera wygląd strony i jak to wpływa na jego dalsze na niej ruchy.
  2. Medium i forma – część poświęcona typografii, autor podpowiada jakie kroje pisma współgrają ze sobą, a jakich powinniśmy w ogóle nie używać; wspomina również, że design to także ważny czynnik w SEO.
  3. Kompozycja – zapewne spotkałeś się (czy też spotkałaś się! 🙂 przepraszam wszystkie niewiasty, że zwracam się głównie do mężczyzn, to wina naszego pięknego języka nie do końca moja) na czym to ja…  zapewne spotkałeś się z określeniem złotej proporcji książka przedstawia wiele ciekawostek i mitów, które nazbierały się wokół tego określenia; autor przedstawia również inne atrakcyjne proporcje; w książce znajdziemy również zasady, które musimy stosować w naszych kompozycjach by przyciągały wzrok użytkownika.
  4. Kolory – ostatnia część książki poświęcona jest właśnie kolorom, Kadavy mówi czym powinniśmy się kierować podczas doboru kolorów, przedstawia również wiele faktów dotyczących odbieraniu koloru przez człowieka pod względem fizycznym i psychicznym; pisze także o bardzo ciekawym sposobie wizualizacji koloru zapisanego w szesnastkowo.

Subiektywnie o książce

Wiele rzeczy, o których pisze autor, ja po prostu nie czuję. Nie jestem na tyle wrażliwy artystycznie by zrozumieć wszystkie zależności i zasady występujące w projektowaniu i późniejszym odbiorze gotowego projektu. Autor przedstawia jednak zasady na tyle proste i logiczne, że każdy powinien je zrozumieć i potrafić wykorzystać w projektowaniu własnych aplikacji. Dzięki zastosowaniu tych zasad, nasze projekty faktycznie nabiorą walorów przyciągających użytkownikach.
Informacje, które przeczytałem w książce będę starał się wykorzystać podczas tworzenia warstwy graficznej swojej konkursowej aplikacji. Czy mi się uda czy nie, dowiemy się w maju. Bez względu na wszystko, książkę “Design dla hakerów” polecam każdemu, który tworzy w swoim domowym zaciszu jakieś projekciki, a dla frontend-developera jest to pozycja obowiązkowa.

Jedna uwaga do wpisu “Sekrety genialnych projektów – D. Kadavy – Design dla Hakerów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s