Logowanie za pomocą zewnętrznych aplikacji.

Istnieje wiele sposobów na tworzenie systemu logowania. Możemy to zrobić przez zewnętrzne biblioteki, własnoręcznie opracowany kod lub za pomocą kont w serwisach takich jak Google czy Facebook.

pexels-photo

Wybór sposobu logowania.

W pierwszym i drugim wyżej wymienionym przypadku dane, które podają nasi użytkownicy musimy przechowywać w bezpieczny sposób co więcej kiedy sami tworzymy system logowania sami musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie hasła i innych danych użytkowników.

Istnieje jednak droga, na której nie musimy się o to martwić. Logowanie do aplikacji poprzez usługi zewnętrzne – sposób, który wykorzystam w mojej aplikacji. Teoretycznie najprostszy sposób, wystarczyć tylko przeklikać wszystkie kroki opisane w dokumentacji.

Implementacja w praktyce.

Na początku postanowiłem zaimplementować logowanie przez Google i Facebook. Myślę, że są to na tyle popularne usługi by użytkownik posiadał konto chociaż w jednej z nich. Rozpocząłem od Google. Dokumentacja jaka jest taka jest. Na szczęście wszystkie przykłady można znaleźć na GitHubie.  

Facebook – tutaj sprawa jest bardzo prosta, ponieważ na stronie https://developers.facebook.com/quickstarts/ znajdziemy bardzo przyjemny Quickstart, który poprowadzi nas w procesie implementacji logowania. Wcześniej jednak trzeba przekształcić nasze facebookowe konto na konto developera. Za wiele ono nie zmienia w samym koncie, ale daje nam możliwość tworzenia App ID potrzebnego przy weryfikacji do jakiej aplikacji użytkownik chce się zalogować. Podczas procesu tworzenia konta developera byłem zmuszony przepisywać tekst z obrazka, no serio Facebook, w którym roku my żyjemy teraz wystarczy udowodnić, że nie jest się robotem co jest odrobinę prostsze od przepisywania nie ludzkich ciągów liter.

Jeszcze wiele do zrobienia.

Aktualnie mój kod nie ma ani ładu i ani składu. Do napisanie jest jeszcze wiele kodu, aby użytkownikowi faktycznie utworzone zostało konto po autoryzacji, no i oczywiście TESTY. Nie przewidziałem, że sama implementacja tyle mi zajmie. Ostatnio ktoś na kanale #dsp2017 na naszym programistycznym Slacku miał racje mówiąc, żeby planowany czas trzeba pomnożyć razy 1,5 by otrzymać realniejszy czas wykonania danego zadania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s